Brezilyalı fotoğrafçı Sebastião Salgado ve eşi Lélia 20 yılda 4 milyon ağaç dikerek yok olmuş bir ormanı yeniden yeşerttiler.

Salgado, Minas Gerais bölgesinde bulunan sığır çiftliğini devralmak için gittiğinde bölgenin sadece %0,5’lik kısmı ağaçlarla kaplıydı. Eşiyle birlikte yeni ağaçlar dikilerek ormanın yeniden canlandırılabileceği fikrini ortaya attılar.
1998’da ‘Instituto Terra’ isimli bir organizasyon kurdular. Organizasyonun amacı, Doce Nehri Vadisi’nin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamaktı. İlerleyen yıllarda Salgado çifti organizasyon ekibiyle birlikte yoğun çalışmalar yürüttüler. Ve 1,754 dönümlük ormanı yavaşça tropikal bir cennete dönüştürdüler.

“CO2’yi oksijene dönüştürebilen tek bir varlık var, o da ağaç. Büyük çapta ağaç dikmeye başlamamız gerekiyor. Yerli ağaçları olan bir ormana ihtiyacınız var ve ekim yaptığınız aynı bölgeden tohumları toplamanız gerek yoksa yılanlar ve termitler gelmeyecek. Ve bir yere ait olmayan ormanları dikerseniz, hayvan nüfusu artmaz ve orman sessizleşir.”

Bu nedenle ektikleri her şeyin yerel olmasına özen gösteren ekip, 20 yılda ormanı gerçek anlamda yeniden canlandırdı. Zamanla bütün hayvanlar, böcekler, kuşlar ve balıklar geri döndü.
Eski sığır çiftliği şimdi Özel Doğa Koruma Alanı olarak yüzlerce flora ve fauna türüne ev sahipliği yapıyor.

Orman alanında 293 ağaç türüne ek olarak, çoğu yok olma tehlikesi altındaki 172 kuş türü, 33 memeli türü, 15 kertenkele ve sürüngen türüyle sıfırdan oluşturulan bir ekosistem tekrar canlandı.

Bölgeye bitki ve hayvanların yeniden gelmesi, kuraklığa eğilimli bölgedeki kurumuş su kaynaklarını canlandırdı ve hatta yerel sıcaklıkları olumlu yönde etkiledi.

“Doğa dünyadır, diğer canlılardır ve gezegenimiz için ruhsal bir çabanız yoksa, korkarım ziyana uğrayacağız.”

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir