Aldığımız her yeni ürün, satın alındığı andan itibaren potansiyel atık haline geliyor. Günümüzde ortalama sadece 7 kez giyildikten sonra atılan bir, tişört üretimi için 2700 litre su harcanıyor. Bu miktar senin iki yıllık içme suyu ihtiyacından bile daha fazla!

Satışa sunulmayan veya farklı sebeplerden tüketim aşamasına geçemeyen ürünleri hayata döndürüp tekrar döngüsel ekonomiye kazandıran Nivogo, 15 Ağustos Pazartesi günü Akasya’da Türkiye’nin ilk Döngüsel Mağazasını açtı. Bu mağaza ile kullanıcılar artık ihtiyaç duymadıkları ürünlerini getirerek döngüsel ekonomiye dahil edebilecek ve Nivogo’nun yenilediği ürünler de farklı kullanıcılar ile buluşabilecek.

2021 yılının Şubat ayında Arnas Akbaş ve Ali Cem Yücebağ tarafından kurulan marka ismini; “yeni” (nivo) ve “harekete geçmek” (go) kelimelerinin birleşiminden alıyor.

Nivogo, faaliyete başladığı 2021 yılı başından beri markaların farklı sebeplerden dolayı kullanıcılarıyla buluşamamış 300 binden fazla moda ürününü yeniledi. Bu ürünler arasında sadece barkodu eksik olduğundan dolayı imhası beklenen ürünler, çiftleri kaybolmuş ayakkabılar, teşhir ürünleri, iadeler ve hızlı moda etkisiyle satılamayıp askıda kalmış eski sezon kıyafetler de yer alıyor.

Gebze’de yer alan Türkiye’nin ilk ve en büyük yenileme merkezinde kıyafetleri 6 aşamalık bir süreçten geçirerek yenileyen ve tüketiciyle buluşturan Nivogo, tamamen kendi geliştirdiği teknoloji ile ürünlerin depoya girişi, tanımlanması, sınıflandırılması ve yapay zeka tabanlı altyapı ile de fiyatlandırılmasını sağlıyor. Perakende zincirlerinin ve markaların bir sebepten (müşteri iadesi, defolu ürün, üretim hatası, teşhir vb.) satıştan çekerek atıklaştırdığı ürünleri onlar adına yenileyerek tekrar “satılabilir” hale getiriyor.

Yapılan araştırmalara göre insanlar dolaplarındaki giysilerin %80’ini kullanmıyor. Bir kıyafet yalnızca 7 ila 10 kez giyildikten sonra ise çöpe atılıyor. Her geçen saniye ortalama bir çöp kamyonu dolusu tekstil ürünü çöplere bırakılıyor veya yakılarak imha ediliyor. Çoğu hala kullanılabilir durumda olan ürünlerin dünyamıza verdiği zarara karşılık Nivogo hızlı modaya döngüsel bir alternatif sunuyor.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir