Bize hem besin hem ilaç sağlıyor, fakat toprağın değeri yeterince anlaşılmıyor. Öyleyse, buyurun toprağın sihrine göz atalım.

1 gram toprakta tam 50 bin farklı canlı türü var. Bunlara mikroskobik organizmalar diyoruz.

Bir çay kaşığı toprakta yeryüzündeki insan sayısından daha fazla mikroorganizma bulunuyor.

Toprakla ilgili daha bilmediğimiz öyle çok şey var ki. Ayağımızın altında yatan sırrın ufak bir kısmını öğrenebildik.

Mikroorganizmalar küçük olsa da oynadıkları rol büyük. Antibiyotik bileşimler üreterek komşularıyla savaş halindeler. İnsanların kullandığı antibiyotiğin temelinde bu yatıyor. Topraktan ilaç elde ediyoruz. Ve daha keşfetmediğimiz kim bilir neler var.

Toprağın çok özel sakinlerinden biri solucan. Toprağın üretilmesi ve yaşatılmasında çok önemliler. Kazdıkları tünelleri, toprağın nefes borusu gibi düşünün. Toprağı canlı tutan bu tüneller, bitkilere büyüme alanı sağlıyor. Aynı zamanda toprakta karmaşık bir mantar ağı mevcut. Bitki ve mantarlar yaşamak için birbirine muhtaç. Mantarlar, havadan karbondioksit toplayamıyor. Ama topraktaki besin maddelerini bulup çıkartmakta ustalar. Karşılıklı bir alışveriş söz konusu. Bitkiler karbondioksit verip fosfor gibi maddeleri mantardan alıyor. Ekosistemin birbirine bağlantılı yapısına harika bir örnek. Çürüyen bitkiler mikropları besliyor. Onlar da solucanları. Solucanlar da kuşları. Toprak, karnımızı doyuran hemen her şeyin kaynağı.

En eski toprağın Güney Afrika’da olduğu düşünülüyor. Üç milyar yıl öncesinden kalma. Toprak, kıymetli bir karbon deposu. Ağaçlar dahil bitkilerin emdiği karbonun üç katını toprak muhafaza ediyor. Ama toprak, kentleşme, tarım ve doğal afet tehdidi altında. Yoğun tarım yerdeki karbonu dışarı salıyor. Birçok ülkede toprağa dair bilimsel veri çok az ya da hiç yok. Toprak korunmuyor, regüle edilmiyor. Gördüğü zarar, tahminlerimizin de üstünde olabilir. Onunla büyüyor, hayatımızı onun üzerinde inşa ediyoruz. Suyumuzu filtreliyor, selleri engelliyor. Dünyanın en çok çeşitliliğe sahip yaşam alanlarından biri.

Toprağı korumalıyız.

Kaynak: BBC NEWS I TÜRKÇE

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir