NASA’nın “Mars’taki Jezero Krateri’ne gidemeyebilirsiniz, ancak ona en yakın yeri ziyaret edebilirsiniz; Salda Gölü, Türkiye” paylaşımının ardından Instagram hesabından yeni bir Salda Gölü paylaşımı yapıldı. Bugünkü paylaşımda;

“Mars’ın milyarlarca yıl önce nasıl gözüktüğünü merak ettiniz mi? Biz ediyoruz. Bugün Mars’ın yüzeyi bu büyüleyici su görüntüsünden mahrum. Mars kaşifi Perseverance, bilim adamlarının 3.5 milyar yıl önce bir göl ve nehir deltasının aktığını tahmin ettiği Jezero Krateri’ni keşfetmekle meşgul. Fotoğraftaki kayalar, Türkiye’deki Salda Gölü’nün sahil şeridini süslüyor. Sudaki mineraller gezegeniminizdeki bilinen en eski fosilleşmiş yaşam kayıtlarından bazılarını sunuyor. Bilim insanları dünya üzerinde mikrobiyal fosilleri inceleyerek yaşam belirtilerini daha iyi anlayabileceklerini umuyor.” denildi.

Mars’taki Jezero Krateri ile benzer mineral oluşumuna, jeolojik yapıya, karbonat mineralleri ve deltalara sahip tek göl olan Salda; dünyadaki çok sayıda tektonik gölden biri.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir