Milli Eğitim Bakanlığı, müfredata 2022 yılında “iklim değişikliği” dersi ekleneceğini açıkladı.

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı imzalamasının ardından kasım ayında ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adı, ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ olarak değiştirilmişti. Bu değişikliğin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, iklim değişikliği konusunda adım atan kurumlar arasına eklendi.

2015’ten bu yana 7. ve 8. sınıflarda haftada 2 saat, seçmeli olarak ‘çevre eğitimi’ dersi veriliyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamaya göre iklim konusunda genç nesillerin bilinçlenmesi için müfredatta değişiklik yapıldı. 2022-2023 eğitim öğretim senesinden itibaren 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 veya 2 saat seçmeli ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ dersi olacak.

Bakan Özer, bu hareketin uzun vadeli bir yatırım olduğunu belirterek, öğretmenlerin çevre bilinci konusunda bilgilendirileceğini sözlerine ekledi. Bütün öğretmenlere sömestr tatilinden önce çevre bilinci, sıfır atık ve iklim değişikliği konusunda bilgi verilecek ve bu bilgilerin derslere taşınması sağlanacak.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir