“Kuraklıklığa su, karanlığa ışık olmak niyetimiz” sloganıyla 10 Temmuz 2021 tarihinde yaptığımız ilk paylaşımla başlayan Arka Bahçe Dergi’nin birinci yaşını tamamlamasının mutluluğunu yaşıyoruz.

Doğa ve çevre adına farkındalık oluşturmak ve toplumumuzun bilinçlenmesine katkıda bulunmak için tam bir sene önce yola çıktığımızda orman yangınları, sel baskınları, iklim değişikliği, kuraklık, azalan tarımsal üretim, artan gıda fiyatları ülke ve dünya gündemini meşgul ediyordu. Bir senenin sonunda bu satırları kaleme alırken yine aynı felaketlerin yaşandığını, aynı sıkıntıların artarak devam ettiğini ve sorunların çözümlerine uzak olduğumuzu görüyoruz.

Arka Bahçe ekibi olarak biz elimizden geldiğince fikirlerimizi paylaşmaya, yine sizlerin desteğiyle ortak bilgi ve tecrübelerinizi aktarmaya, kollektif bir akıl oluşturma çabamıza devam etmek niyetindeyiz.

Geriye dönüp geçtiğimiz bir sene boyunca yaptıklarımıza baktığımızda; sürdürülebilir yaşam, ekoloji ve çevre, iklim değişikliği ve küresel ısınma, atık yönetimi ve geri dönüşüm, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji, Biyoçeşitlilik ve canlılar alemi, tarım, permakültür ve ekolojik tarım konularında bir çok haber, makale, yazı ve paylaşımlar yaptığımızı görüyoruz.

Birçok akademisyen, doğa ve çevreye duyarlı kişiler, sanatçılar, yazı ve röportajlarla dergimize destek oldular. Hayat Tamircisi – Hasan Kızıl, Mikolog Jilber Barutçiyan, Aktivist Tasarımcı (Sanatçı) Yasemin Sayıbaş Akyüz ile röportajlar gerçekleştirdik. Çalıştığı alanlarda uzman olan kişilere yer vererek doğa, ekoloji, çevre, tarım gibi konulara farklı gözlerden bakılmasını, farklı bakış açılarıyla ele alınmasını, yeni farkındalıklar oluşmasını sağlamaya çalıştık.

“Arka Bahçe Kitaplık” bölümümüzde ele aldığımız konularla alakalı kitap tanıtımlarına ve makalelere yer verirken bir yandan da kendi dijital kütüphanemizi oluşturmaya gayret ettik.

“Arka Bahçe Sözlük” ve “Bunu biliyor muydunuz?” köşelerimizde içeriğimizle alakalı terim ve kelimeleri, farklı ve ilginç olduğunu düşündüğümüz bilgileri sizlerle paylaştık.

“Gündem” bölümümüzde ülkemizde ve dünyada yaşanan önemli gelişmelerden sizleri haberdar etmeye çalıştık.

TOG Atıksız Yaşam ve Plastiksiz Temmuz Hareketi’nin çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla blog sayfalarında yer alan yazıları dergimizde yayınlayarak, bilginin daha çok kişiye ulaşması için çaba gösterdik.

Kâr amacı gütmeyen, doğa ve insana dair güzel işler yapmak niyetiyle gönüllülük esasıyla çalışan, sayısı gün geçtikçe çoğalan sürdürülebilir dijital bir dergi ekibiyiz. Sosyal medya hesaplarımız ve internet sitemizin blog sayfasında iki ay boyunca yapılan paylaşımlar bir araya getirilerek internet sitemizde iki ayda bir dijital dergi olarak yayınlanıyor. Bizimle aynı duygu ve düşünceyi paylaşan insanlarla birlikte çalışmayı, bilgi ve tecrübelerimizi daha çok kişiye aktarmayı istiyoruz.

Arka Bahçe Dergi’yi Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube hesaplarından takip edebilir; www.arkabahcedergi.com sitesinden geçmiş sayılarımıza ulaşabilir, arkabahcedergisi@gmail.com adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Sizlerden gelecek her türlü içerik desteğine ve işbirliğine açığız. Yepyeni içerikler ve konularla önümüzdeki sayılarda görüşmek üzere…

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir