UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile oluşan, ülkemizdeki en büyük deltalardan biri. Geçen sene su altında olan Kuş Cenneti’nde sular çekildi, çölü andıran görüntüler oluştu.

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti iklim değişliklerinden olumsuz etkilileniyor. Yer altı ve yer üstü sularıyla beslenemeyen deltada binlerce dönüm sulak alan kurudu. Sonbahar ve kış mevsimlerinde beklenen yağışların düşmemesi nedeniyle, tahmini 1 metre düşen su seviyesi, deltada endişelendiren görüntüler oluşturdu.

Bol yağışlı yıllarda eğrelti otuyla kaplı alanlar bu sene kurudu ve toprakta çatlaklar meydana geldi. Geçen sene su altında olan deltada şimdi koyunlar otluyor. Delta, göz göre göre kuruyor. Balıkçılık yapılan alanlar meraya dönüştü. Önümüzdeki aylarda yeterli yağış olmazsa bölgedeki tarımcılık da olumsuz etkilenecek.

‘Kuş Cenneti’ olan Kızılırmak Deltası, Karadeniz sahilinde doğal özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alan. Deniz, ırmak, göl, kumul, sazlık, bataklık, orman ve tarım alanları gibi hayat ortamlarının sağlıklı bir ekosistem içinde bir arada bulunuyor. Türkiye’de bulunan 420 kuş türünden, deltada bu güne kadar 340 kuş türü saptanmış ve bu türlerin 140 adedi bu alanda üremelerini gerçekleştiriyor.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir