Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG), İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan, alanında uzman konuşmacıların ağırlandığı Türkiye çapında bir organizasyondur. Etkinliğin 13.’si, 10-11-12 Şubat 2023 tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.Programın duyuru metni ve detaylı bilgi: https://segitu.org/

İTÜ’nün ilk karbon nötr kongresi olma özelliğine sahip Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG), 2009 yılından bu yana düzenleniyor. Türkiye’nin birçok şehrinden ve her yaş grubundan, genç ve dinamik öğrencilere ve sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışma yapmış ve yapmakta olan akademisyenlere, çevre teknolojilerine, sürdürülebilir çevre yaklaşımına ve çevre konusunda küresel hassasiyete ve vizyona sahip sektör temsilcilerine ücretsiz katılım imkanı sunuyor. Bu kapsamda katılımcılara üç gün boyunca seminerler veriliyor. Kongrenin konuşmacıları, katılımcıları, teknik altyapısı, organizasyon şeması, duyuruları, katılımcıların konaklamaları, sponsor anlaşmaları tamamen bu öğrenciler tarafından hazırlanıyor. Her yeni kongre ile beraber katılımcı sayısını daha da artırıp daha geniş kitlelere ulaşan SEG, katılımcılarına sosyal bir ortam yaratırken, düşüncelerini sunma imkanını da oluşturuyor. Etkinliğin 13.’si, 10-11-12 Şubat 2023 tarihleri arasında SDKM’de gerçekleştirilecek.

Küresel öneme sahip ekosistem üzerinde artan baskılar doğal kaynaklarımızın aşırı kullanımına, kirliliğe, ormansızlaşmaya ve habitatın zarar görmesine yol açıyor. Diğer yandan, gelişen sürdürülebilirlik kavramı kaynakların, doğal ve kültürel zenginliklerin yararlı kullanımının yanı sıra gelecek nesiller için korunmasını sağlayacak eşsiz fırsatlar sunuyor. Ekosistemin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için yapılması gerekenler hızlı nüfus artışı ve şehirleşme ile birlikte giderek artıyor. Diğer taraftan bir ekosistemin sürdürülebilirliğini etkileyen faktörler var: Kullanımın seviyesi, değişen koşullara uyum sağlayabilmesi, kendi kendini yenileme/düzenleme yeteneği gibi.

Küresel çevre sorunlarını dile getirerek bu sorunlara cevap arayan ve yeni neslin farkındalığı arttırmayı hedefleyen SEG seminerleri, aynı zamanda çevre, enerji ve iklim değişikliği alanlarındaki gelişmeleri katılımcılara aktarmaya çalışıyor.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir