İtalyan bilim insanları ilk kez anne sütünde mikroplastiklere rastladı. Araştırmacılar, bu maddelerin bebekler üzerindeki potansiyel sağlık etkileri konusunda endişe duyuyor. Annelere ambalajlı gıdalardan ve çeşitli kozmetik ürünlerden kaçınmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Anne sütü örnekleri, İtalya’nın Roma kentinde doğum yaptıktan bir hafta sonra 34 sağlıklı anneden alındı. Bunların yüzde 75’inde mikroplastik tespit edildi. Önceki araştırmalar, mikroplastiklerin insan hücrelerinde ve deniz yaşamı üzerindeki toksik etkilerini göstermişti, ancak yaşayan insanlar üzerindeki etkisi bilinmiyordu. Plastikler genellikle daha önce anne sütünde bulunan ftalatlar gibi zararlı kimyasallar içeriyor.

Hollandalı bilim insanları da daha önce ilk kez insan kanında küçük plastik parçacıklar (mikroplastik) bulmuştu. Hatta bebeklerin dışkısındaki mikroplastik oranının, yetişkinlere göre 10 kat daha fazla olduğu saptanmıştı. Bunda, büyük ölçüde bebeklerin plastik şişelerle beslenmesinin payı olduğu belirtilmişti.

Hollandalı uzmanların daha önce yaptığı araştırmalar sonucu, insanların yiyecek ve su yoluyla mikroplastikleri yutabileceği ve parçacıkların dışkıda ve hatta plasentada bulunabileceği zaten biliniyordu. Plastik parçacıklarının bir kısmının plastik şişe kaynaklı olduğu, üçte birinin ise, gıda ambalajı olarak kullanılan polistiren içerdiği belirlendi.

Biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik parçacık yutuyor. Bunun yanı sıra anne sütüyle de bebeğe geçiyor. Anne sütünde bulunan plastiklerin ambalajlarda satılan yiyecek ve içecekleri tükettildiğinde, deniz ürünleri yendiğinde ve ayrıca plastik içeren kişisel hijyen ürünleri kullanıldığında kadınlara geçiyor.

Marche Politeknik Üniversitesi’nden Dr. Valentina Notarstefano, “Bizim çalışmamız ve benzeri araştırmalar, çocukların emzirilmesini azaltmamalı. Bunun yerine politikacılara plastik kirliliğini azaltan yasaları teşvik etmeleri için baskı yapma konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeli. Hamile kadınlara plastik ambalajlı yiyecek ve içeceklerden, mikroplastik içeren kozmetik ve diş macunlarından ve sentetik kumaşlardan yapılmış giysilerden kaçınmaya daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

Kaynakça:

https://t24.com.tr/amp/haber/anne-sutunde-mikroplastiklere-rastlandi-hamilelere-plastik-ambalajli-urunlerden-kacinin-uyarisi,1064646

https://www.ntv.com.tr/amp/saglik/insan-kaninda-ilk-defa-mikroplastiklere-rastlandi,utqvUq6k6kmSU4_tn45LTQ

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir