Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı neden erken öldürür?Halk arasında çok kullanılır bu söz. Bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir. Peki bunun neden söylenildiğini biliyor musunuz?

Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. Toroslar’a has bu söz, halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş.

Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor.

Cevizin insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. Bunlardan en önemlilerden biri beynimize etkileri. Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor. Bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor. Ayrıca cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir