Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP), bu yıl 26. kez İskoçya’nın Glasgow şehrinde başladı.

Dünya liderlerinin iklim değişikliği anlaşmalarını müzakere edeceği COP26, geçen yıl pandemi nedeniyle ertelenmişti. Bu yıl 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinin ardından İskoçya’nın Glaskow kentindeki COP26 iklim zirvesine geçmesi beklenirken güvenlikle ilgili sebepler nedeniyle yurda geri döndü.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP26’nın en önemli gündem maddesi, kürsel sıcaklığın artması. Hedef, küresel sıcaklık artışının sanüyi devri öncesine oranla 1,5 derece ile sınırlandırılması.

Almanya Başbakanı Merkel, Paris İklim Anlaşmasının 21. yüzyılın ortasına kadar uygulanması çağrısında bulunurken, ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump yönetiminin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi sebebiyle özür diledi.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos COP26’da iklim değişikliğiyle mücadele için 2 milyar dolar vereceğini açıkladı. İki milyar dolarlık taahhüdün yarısı; Afrika’da başlayan ve bozuk arazilere ağaç dikmeyi, otlakları canlandırmayı ve ağaçları tarım arazilerine entegre
etmeyi kapsayan peyzaj restorasyon çalışmalarına, diğer yarısı da gıda ve tarım sistemlerinin gezegeni bozmadan yaşamı destekleyecek şekilde dönüştürülmesine yardımcı olacağı vurgulandı.

Zirve’de 1,5 derece hedefinin yanı sıra yoksul ülkelere iklim konusundaki hedeflere ulaşmaları için yardım edilmesini öngören iklim finansmanı ele alınacak. Kömürün aşamalı olarak kullanımına son verilmebi ve doğaya dayalı çözümler de masada olacak.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir