Sinop’un Boyabat ilçesinde emekli orman mühendisi Hikmet Kaya, üzerinde tek ağaç olmayan sahayı yeşertmek için ekibiyle birlikte ciddi emek verdi. 41 yıl sonra da o sahada bu pozu verdi. Bölgenin ağaç sayısı ve doğası bakımından büyük bir değişim gösterdiği gözler önüne seriliyor. Verilen emeğin ve mutluluğun tarifi yok.

Boyabat Orman İşletme Şefliğinde Ağaçlandırma Şefi görevini yapan ve emekli olan Hikmet Kaya, Sinop’ta görev alanı olan Boyabat, Dikmen ve Saraydüzü ilçelerinde ağaçlandırma çalışmalarını yaklaşık 40 yıl sürdürdü. Kaya, 1978 yılında Boyabat Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma Şefi olarak göreve başladı. Bu süreç içinde 10 bin hektarın üzerinde ağaçlandırma, erozyon kontrolü usulünü geliştirme dediğimiz proje itibariyle çalışmalar yaptı ve 30 milyon üzerinde fidan dikti.

Emekli olduktan sonra görev yaptığı Boyabat’a yerleşen Kaya bölgedeki çalışmalarını, “20 sene oluyor emekli olalı. Bu ormanları yetiştirdik, benim gurur kaynağım. Servetim diyorum, benim askerlerim diyorum. Askerler nasıl vatanı koruyorsa benim diktiğim çamlar da erozyonu koruyor, toprağı koruduğu için asker ile ben çamları aynı seviyede görüyorum. Biri vatanı koruyor, biri toprağı koruyarak vatanımıza hizmet etmiş oluyor” diye konuştu. Yetişen ormanların bölgede hayvan popülasyonuna da büyük etki ettiğini dile getiren Kaya, “Yakın çevrelerde tavşan, tilki porsuk, çakal burası şehir merkezi olduğu için tabi ama öbür sahalarda köyün insanları geyik olduğunu görmüştür, orası 3 bin hektarlık sahalar. Ama burası kasaba içinde yerleşim alanında olduğu için burada ancak tavşan, tilki, çakal, kurt gibi hayvanlar.” şeklinde anlatıyor.

İçindeki orman, ağaç sevgisi emekli olduktan sonra da devam eden Hikmet Kaya, “Toprak Yeşerince” ismini verdiği bir kitapta hazırladı. Kitabın da meslekte geçen zamanını, tecrübelerini paylaşan Kaya, kitabını ve ağaçlarını gelecek nesillere hediye ediyor. Kitapta ağaçlandırma çalışmalarının kıyaslanması ve anlaşılması için önceki hali ile yeni hallerini gösteren kendi çektiği 250 adet fotoğraf da yer alıyor.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir