Evinizin, bahçenizin kapısından her girdiğinizde size merak ve sevgiyle bakan bir çift göz düşünün. Sizi mutlulukla karşılayan, karşılıksız seven ve bunu hissettiren bir canlının olması paha biçilmez.

Bakım sorumluluklarını aldıktan sonra kedi, köpek ya da bir kuş ya da balık olması fark etmez, sevgi dünyanın en güzel duygusu. İnsana, hayvana, doğaya aklınıza gelebilecek her şey için karşılıksız saf bir sevgi beslemek insanı iyi hissettiren, mutlu eden, huzur veren bir varoluş hali. Evcil hayvanlarla uzun süreli bağ kurmanın güzelliğini, tecrübe etmeyen biri bunu pek fark edemez. Ve hatta evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın insanlar, özellikle çocuklar için kötü olduğu düşünülür. Evde tüylü bir canlının olması sağlığa zararlı ve pis olarak algılanabilir. Özellikle küçük çocuğu olan aileler çocukları için çok zararlı olacağını bile düşünebilir. Oysa bilimsel bulgular tam tersini gösteriyor. Evcil hayvanların çocuklar için hem fiziksel hem sosyal etkileri var. En büyük etkiyi de çocuklar ve genç yetişkinler hissediyor.

Evcil hayvanlarla olan iletişim, günlük hayatın vermiş olduğu yorgunluk, stres ve tüm olumsuzluklara karşı sizi rahatlatır. Evinizde beslemekte olduğunuz bir hayvanın, ihtiyaçlarını karşılarken aranızda duygusal bir etkileşim meydana gelir. Bu sorumluluk, insanı yeniler ve sürdürebilmek için uğraş gerektirir. Özellikle çocuklar için, küçük yaşta hayvan sevgisini öğrenebilmeleri, saygı duyma, paylaşım ve kendinden başka var olan canlıların farkında olmaları açısından oldukça önemlidir.

Bir hayvanın sorumluluğunu almadan önce onun bir canlı olduğunu, hediyelik ya da ödül için hediye edilecek bir meta/mal olmadığını unutmamakta fayda var. Her gün yüzlercesi aynı sonla karşılaşıyor. Bazıları 14 Şubat Sevgililer Günü’nde “hediye”, bazıları ise karne tatili dönemlerinde çocuklara “ödül” olarak veriliyor. Petshoplardan satın alınan ancak sonra duyarsızca sokaklara terk edilen her hayvan çaresizliğe mahkûm ediliyor. Bir hayvan sahiplenmek için onun yaşamsal gereksinimlerini iyi araştırmak, bu konuda önceden bilgi sahibi olmak çok önemli. Hayvanlar tür, ırk, yaş ve cinsiyet olarak farklı karakter ve özellikler taşıyan canlılardır. Sevgiyle aldığınız bu aile ferdinin yaşam alanını bunları bilerek tasarlamayı unutmamak gerekir.

Yaşamımıza kattıkları güzellikleri yanında evcil bir hayvanla birlikte yaşamanın birbirinden önemli yanları da var.

1. Hayatınızı düzene sokar.

Evcil hayvan beslemek hayatı belirli rutinler içinde yaşamayı gerektirir. Onları gezdirmek, ilgilenmeniz, beslemek ve temizliklerini her gün düzenli olarak yapmak demek. Bu durum bir süre sonra hayatınızın daha düzenli bir hal almasını sağlar. Sizin de eve geliş gidiş saatleriniz, yemek ve egzersiz saatleriniz düzenlenir. Aslında bu açıdan bakarsanız birlikte yaşadığınız sevimli dostunuza göstermiş olduğunuz özen, kendi hayatınız için de özen göstermenizi sağlayacaktır.

2. Daha fit olursunuz.

Düzenli egzersiz hem ruhsal hem de bedensel sağlığınız için olmazsa olmaz bir koşul. Eğer evinizde bir köpek besliyorsanız köpeğinizin mutlaka gün içerisinde gezdirilmesi gerektiğini de biliyorsunuzdur. Bu görevi tamamlarken aynı zamanda kendiniz için de harika bir iyilik yapmış olacaksınız. Evcil hayvanınızı gezdirme amacı ile çıktığınızı yürüyüşler sizin için de günlük egzersizlerinizi gerçekleştirmek için kendinize zaman ayırmanızı sağlamış olacak. Yani aynı zamanda fit kalmanın bir yolunu bulmuş olacaksınız.

3. Karşılıksız sevgi için her zaman yanımızdalar.

Bir hayvanın bakımını düzenli şekilde üstlenmek ve sonucunda onu sağlıklı ve mutlu görmek, dopamin ve serotonin üretimini artırır. Bunlar mutluluk ve memnuniyetle ilişkilendirilen iki hormondur. Aynı şekilde strese yol açan kortizol seviyesini de düşürür. Bu hormonal değişimle birlikte rahatlamış hissedersiniz. Evcil hayvanınızı sevmek ve onunla vakit geçirmek üzüntü için adeta bir panzehir görevi görür ve sizi ruhen, zihnen rahatlatır.

4. Sorumluluk sahibi olmayı öğrenirsiniz.

Evcil hayvan beslemek sorumluluk sahibi bir birey olmanızı sağlar. Sabah akşam mama vermek ve gezmeye çıkarmak, sularını değiştirmek, oyun oynamak, kedi ve köpekleri yıkamak, papağanlara ve köpeklere eğitim vermek gibi görevler siz farkında olmadan hayatınızı şekillendirir ve sorumluluğunuzu artırır.

Sorumluluk sahibi olmayı öğrenecek olmaları çocuklarınızı bir evcil hayvanla büyütmek için en iyi sebeplerden biridir. Bu şekilde kendinden başka bir canlının bakımını üstlenmeleri gerekir. Evcil hayvanı tamamen ona bağımlıdır. Bunun sonucunda da sadece diğer canlı türleriyle sosyalleşmekle kalmaz, aynı zamanda onların rahat olabilmesi için de çaba göstermesi gerektiğini anlar. Bu da çocuklara, hayvanlara değil diğer canlılara karşı da empati kurmayı öğretir.

5. Sezgileri oldukça güçlüdür.

Köpekler ve kediler sahiplerinin duygusal durumlarını ve sağlık durumlarını çoğu zaman önceden sezinleyebilir. Bu sayede tedbir alabilir, erken teşhis sayesinde riskli hastalıklardan vaktinde tedavi olarak kurtulabilirsiniz. Böylece bu hastalıkların neden olacağı psikolojik çöküntünün de önüne geçmiş olursunuz.

6. Harika dostturlar.

Hayvanların dostlukları kendinizi iyi hissettirir. Bir kedi ya da bir köpek mutsuz, yorgun olduğunuzda yaydığınız titreşimlerle ve beden dilinizle bunu çok iyi anlayacaktır. Kediler üzgün olduğunu hissettiği sahibinin kucağına oturup mırıldayarak, köpekler ise koklayıp yalayarak adeta “üzülme, ben yanındayım” mesajı verirler. Bu sayede kendinizi yalnız hissetmezsiniz.

Evcil hayvanınız yalnızlık hissiyle baş etmenize de yardım eder. Her şeyden önce de size arkadaşlık eder. Yaşlı insanların kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar sahiplenmesinin sebeplerinden biri de budur. Bununla birlikte, size arkadaşlık etmenin yanı sıra, köpek gibi evcil hayvanlar daha fazla sosyalleşmenizi sağlar. Çünkü köpeğinize iyi bakmanız onu düzenli olarak yürüyüşe çıkardığınız anlamına gelir. Sahipleri, köpeklerini aynı parklarda ve alanlarda gezdirdikleri için diğer köpek sahipleriyle tanışma şansı bulurlar.

7. Bağışıklık sisteminizi güçlendirirHayvan sahibi olmak, sizi bağışıklık sisteminizi duyarlı hale getiren yeni alerjenlere ve patojenlere maruz bırakır. Bunlara maruz kalmanız bazı alerjileri geliştirme riskinizi azaltır. Hayvanların bizi neşelendirdiğini kanıtlayan birçok araştırma yapıldı. Hayvanlar günlük yaşamımızda bize birçok konuda yardım eder ve şahane bir ev arkadaşı olurlar. Ancak, evcil hayvan sahibi olmanın bir oyuncak ya da aksesuar sahibi olmakla aynı şey olmadığını da unutmamak gerekir. Bunlar canlı varlıklardır dolayısıyla bize bağımlı oldukları için bakımımıza ihtiyaç duyarlar.

8. Daha duyarlı biri olursunuz.

Evcil hayvan beslemek daha iyi, daha duyarlı bir insan olmanızı sağlar. Daha ince düşünen ve hareket eden, çevreye ve olaylara daha duyarlı yaklaşan bir kişilik oluşturur. Hatta öyle ki ceza almış suçluların bile hayvanlarla vakit geçirip iletişim kurduğunda davranışlarında iyiye yönelik ilerleme gözlemlenmiştir.

9. Depresyon hissini azaltır.

Depresyona iyi gelmesi, evcil hayvanların faydaları arasında ilk bilinenlerdendir. Evde her koşulda sizin yanınızda kalacağını bildiğiniz başka bir canlının olması yalnızlık hissini azaltır, size her zaman daha iyi hissettirir. Ruh halinizi anlayarak sizinle birlikte üzülen, gülen ve ruh halinize uyum sağlayan sevimli dostunuz duygu durumunuzu dengeler.

10. Çocuğunuzu daha özgüvenli biri yapacaktır.

Onu yargılamayan bir dostu olması çocuğunuzun özgüvenini destekler. Özellikle köpekler ilgili ve sevecendir. Çocuklarınız köpeğinizle sohbet edebilir, sırlarını anlatabilir ve aradığı güveni köpeğe yönlendirerek kendini telkin eder, güven duygusu gelişir.

Bir hayvanın sorumluluğunu sürekli alacak durumda değilseniz, sokaktaki canlıların da elinizden geldiğince mama, ısınma gibi ihtiyaçlarını çocuğunuzla birlikte karşılayabilir, bu karşılıksız iyiliği yapmanın verdiği muhteşem enerjiyi onun erken yaşta keşfetmesini ve ileride kendi hayatında, kendi çocuğuyla devam ettirmesini sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de çeşitli yerlerde yer alan barınaklarda da hayvanların temizliği, beslenmesi, barınma şartlarının iyileştirilmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi
Rıdvan Keskin

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir