Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27), 6 Kasım’da Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı.

Tonino Lamborghini Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapılacak COP27’nin başkanlığını Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri yürütecek. 18 Kasım’a kadar devam edecek zirvede ülke delegelerinin yanı sıra dünyanın birçok bölgesinden çevre hücreleri, iş insanları ve düşünce yargısının üzerine de okuyucular arasında yer alıyor.

“Uygulama Zirvesi” olarak tanımlanan COP27’de 7-8 Kasım dönemlerindeki Zirveler Zirvesi’nin ardından finans, bilim, gençlik ve gelecek nesiller, karbonsuzlaşma, adaptasyon ve tarım, cinsiyet, su, sivil toplum, enerji, biyoçeşitlilik Lider ve çözümler başlıkları altında her gün tematik oturumlar düzenlenecek.Sanayi öncesi döneme göre sınırlandırma 1,1 derecenin üzerine çıkan küresel sıcaklığın yüzyıl sonuna kadar 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefini yürütme ulusal katkı beyanlarının (NDC) tüm zirvesinin temel başlığı.

COP27 neden Mısır’da yapılıyor?COP zirvesi bu yıl beşinci defa Afrika’da yapılıyor. Mısır hükümeti, zirve ile iklim değişikliğinin kıta üzerindeki ciddi etkilerine dikkat çekmeyi umuyor.

IPCC, Afrika’nın dünyanın iklim krizinin etkilerine karşı en savunmasız bölgelerinden biri olduğunu söylüyor. Şu anda, Afrika’nın doğusunda kuraklık nedeniyle 17 milyon insanın gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğu tahmin ediliyor.

Ancak Mısır’ın seçilmesi tartışmalara da neden oldu. Bazı insan hakları ve iklim kampanyacıları, Mısır hükümetinin insan hakları sicilini eleştirdikleri için katılımlarının engellendiğini söylüyor.

‘Kayıp ve Zarar’ en önemli başlıklardan biriSanayi öncesi döneme göre halihazırda 1,1 derecenin üzerine çıkan küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefini gerçekleştirmek için ülkelerin açıkladığı ulusal katkı beyanlarının (NDC) güçlendirilmesi zirvenin temel başlığı.

Bunun yanında, gelişmekte olan ülkelerin iklim krizi nedeniyle uğradığı ekonomik kayıpların iklim krizinin ortaya çıkmasında tarihsel sorumluluğu en yüksek olan Batı ülkeleri tarafından tazmin edilmesi anlamına gelen Kayıp ve Zarar Mekanizması’na fon ayrılması zirvenin en önemli tartışma konularından biri olarak öne çıkıyor.

Bu açıdan, zirvenin bir Afrika ülkesi olan Mısır’da düzenlenmesi de “Kayıp ve Zarar” başlığının altının çizilmesini gerektiriyor.

COP27’de neler gündemde olacak?

Toplantı öncesinde, katılacak olan ülkelerden güncellenmiş, iddialı ulusal katkı beyanı sunmaları istendi.

COP27 üç farklı konuya odaklanıyor:

• Emisyonları azaltmak

• Ülkelerin iklim değişikliğine hazırlanmasına ve mücadele etmesine destek olmak

• Bu faaliyetler için gelişmekte olan ülkelere teknik destek ve finansman sağlamak

COP26’da sonuca ulaşamayan bazı konular ise yeniden gündeme getirilecek:

• Kayıp ve hasar finansmanı

• Küresel bir karbon piyasasının kurulması – emisyonların ürün ve hizmetlere olan etkilerini küresel olarak fiyatlandırmak

• Kömür kullanımını azaltmaya yönelik taahhütleri güçlendirmek

• Ayrıca cinsiyet eşitliği, tarım ve biyoçeşitlilik gibi konularda odaklanmış görüşmeler ve duyurular için temalı günler de olacak.

Finans, iklim görüşmelerinde uzun süredir tartışılan bir konu. 2009’da gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere emisyonları azaltmalarına ve iklim değişikliğine hazırlanmalarına yardımcı olmak için 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolar vermeyi taahhüt etmişti.

Bu hedef kaçırıldı ve 2023’e ertelendi. Diğer taraftan gelişmekte olan ülkeler şu anda yaşanan “kayıp ve hasar” için de destek talep ediyor.

Türkiye’nin uydudan takip ettiği caretta carettalar COP27’de ilgi odağıCOP27 kapsamında kurulan Türkiye Pavilyonu’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının uydu takip cihazı ile izlediği caretta carettaların duvara yansıtılan dijital rotaları ve sanatçı Deniz Sağdıç’ın atık ürünlerden yaptığı portrelerden oluşan Sıfır Noktası Sergisi, Türkiye Pavilyonu’nda ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Dijital sanatlar alanında eserler üreten ikiz kardeşler Süleyman ve Hakan Yılmaz, çalışmalarında Leyla, Meyra, Beyza ve Esin ismi verilen caretta carettaların GPS verilerini kullanıyor. Çalışmada caretta carettaların rotaları hareketli kum grafiği şeklinde yansıtılarak ebruya dönüşüyor.

Türkiye Pavilyonu’nda yer alan sanatçı Deniz Sağdıç’ın Sıfır Noktası Sergisi de ziyaretçilere sunulan çalışmalar arasında bulunuyor. Sağdıç, sıfır atığa ve sürdürülebilirliğe atıfta bulunmak amacıyla 14 eser ile COP27’ye katılıyor. 20’den fazla atık türünü kullanarak sanat eserlerini yapan sanatçı, poşetler, alüminyum, kablo atıklarını ve insan üretimi olan her türlü atıktan portreler yapıyor ve atığın bir ham madde olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Ayrıca Türkiye Pavilyonu’nda, Türkiye’nin iklim değişikliği ile ilgili konularda yaptığı çalışmaların uluslararası düzeyde aktarılabilmesi ve tanıtılabilmesi amacıyla 77 yan etkinlik düzenlenecek.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir